Dříve mnohonásobně běžnější činností, než dnes bylo sběratelství. Mohlo se týkat téměř čehokoli. Ať už se jednalo o staré automobily, kola, památeční předměty, jistě nejvýznamnější komoditou byly známky. Je to pochopitelné, mezi známkami se najdou takové, které nejsou ceněné jen proto, že jsou staré nebo byly vydány pouze v malém množství, ale také kvůli tomu, že při jejich výrobě nastala drobná chybička, která nyní dělá známku s nedozírnou hodnotou.
V České republice od roku 1990 dokonce působí Svaz českých filatelistů, který sdružuje okolo 4 tisíc filatelistů z různých koutů Čech i Moravy. Jedním z nejznámějších jmen patřilo muži, který vlastnil největší sbírku známek v přepočtu za 100 milionů korun. Ludvík Pytlíček ze Semil sbíral známky celý svůj život, ovšem jeho děti již tento koníček nezdědily, a tak postupně začal svou sbírku rozprodávat. Nejcennějším majetkem byla zeleně žilkovaná čtyřkoruna s černým převráceným přetiskem Pošta Československá 1919. Pan Pytlíček zemřel před třemi lety za podivných okolností. Byl nalezen přede dveřmi svého domu bez známek vědomí.
O několik dní později skonal v nemocnici a jako důvod byla uvedena mozková mrtvice. Ve věku 76 let nejde o nic neobvyklého ani neuvěřitelného, ovšem mezi filatelisty nejsou náhlá úmrtí nic zarážejícího. Cena některých známek se může pohybovat v takových výšinách, že se některým lidem zachce je vlastnit. Některé vraždy se dokonce staly námětem pro knihy a filmy s detektivní tématikou. Dnešní nejdražší známkou je Modrý Mauricius, který v době svého vzniku stál 2 pence a kterého dnes koupíte za 64 miliony korun. Jednalo se o známku, kterou si nechala vytisknout manželka guvernéra ostrova Mauricius. Dnes jich na světě naleznete již pouze 12, čtyři jsou nepoužité a osm jich už bylo posláno a některých dopisech.