S příchodem dospělosti u nás nastane nevyhnutelná nutnost zabývat se financemi. Nastoupíme do prvního zaměstnání, dostáváme výplatu a snažíme se třeba i něco ušetřit. Finanční gramotnost nás právě učí, jak zacházet a hospodařit s penězi, abychom zaplatili všechny nutnosti a pokryli své potřeby a zároveň i něco ušetřili.
Pokud vám dělá hospodaření s penězi problém, držte se této zásady. Vždy si z výplaty odložte částku na věci, které je nutné ten měsíc zaplatit. To znamená nájem, inkaso, tarif u mobilního operátora, pojištění https://www.cpzp.cz/pojisteni/smlouvy.php a podobně. Spočítejte si, kolik měsíčně potřebujete peněz na jídlo a tuto částku si taky odložte. Nechte si i něco na zábavu a zbytek, pokud možno uspořte.
Spousta lidí, kteří tak úplně ovládají finanční gramotnost totiž žijí od výplaty k výplatě. To znamená, že všechno utratí a den před výplatou jejich účet zívá prázdnotou. Netvoří si žádný finanční polštář nebo rezervu. To je ale špatně. I když na nic konkrétního nešetříte, vždy byste měli mít v zásobě peníze pro nečekané události. Nikdy nevíte, co se vám pokazí a budete potřebovat dát nějaký větší výdaj peněz.
Pokud vám měsíčně nezbývají opravdu žádné peníze, které můžete ušetřit, bude asi vhodné, když se poohlédnete po práci, která vám přece jen dá takový plat, že budete moci alespoň malou částku měsíčně odkládat.
Jestli na něco nemáte peníze a není to životně důležité, našetřete si na to. Tím myslíme třeba drahý telefon, nejnovější model notebooku, nové auto nebo luxusní dovolená. Na takové věci si opravdu snažte nebrat půjčky. Lidé, kteří toto praktikují často spadnou do dluhové pasti. A to pro vás může mít nepříjemné následky.
Lidé se záznamem v registru dlužníků se jeví jako nedůvěryhodní třeba pro banky. Může nastat situace, kdy budete nutně potřebovat auto na leasing, protože to staré se vám úplně rozbilo, nebo si budete chtít hypotéku. Banka vám ale v takovém případě nepůjčí. Jedinou možností pak pro vás bude nebankovní hypotéka.