Co si vybavíte pod slovem sport?
Někdo si pod tímto výrazem vybaví pouze vrcholové sportovce, kteří už něco dokázali, a rádi se dívají na sportovní přenosy v televizi. Možná si i vsadí na výsledek nějakého sportovního utkání, a věnují se sportu více pasivně. Hitem posledních let je sport aktivní. Možná je to sociálními sítěmi a dosahem různých lidí a firem. Dnes je prostě v kurzu věnovat se nějakému sportu. Sportovat by zkrátka měli všichni, a to klidně i rekreačně. Nemusíte přece hned začít závodně běhat nebo se snažit vytvořit nový světový rekord v hodu oštěpem. Jde jen o to hýbat se.
Pohyb je velmi důležitý a ničím ho nenahradíte. Má pro nás velkou řádku výhod a zdravotních benefitů. Bez pohybu například nezhubnete, ani nezískáte svalovou hmotu. Bez pohybu nebudete mít vyrýsované tělo, a bez pohybu vaše svaly začnou ochabovat. Vždy je lepší se pravidelně hýbat, a to i z toho důvodu, že pokud budete mít například úraz, následkem kterého se nebudete moci hýbat delší dobu, vaše tělo to bude zvládat lépe. Bude mít totiž svaly “z dřívějška” a případný výpadek pohybu mu nebude tolik vadit, svaly budou ochabovat pomaleji, než u člověka, který se jen válí na gauči. A to už je pořádná dávka motivace, co vy na to?
Člověk by měl být zvyklý na pohyb od malička, takže zásadní úlohu v našem vztahu ke sportu mají naši rodiče. Pokud oni sami nijak nesportují, i tak by k němu měli vést své děti. Stačí procházky, jízda na kole, nebo podpora dětí v pohybovém kroužku.
Pohyb by nám měl být příjemný, zapomeňte tedy na to, že se budete nezdravě přepínat. Chcete se věnovat třeba posilovně, ale nevěříte si? Najděte si trenéra. Chcete začít lyžovat? Najděte si instruktora. Vždy je lepší svěřit se jako naprostý začátečník do rukou někoho, kdo vám dokáže poradit a kdo ve vás vzbudí zájem o vybraný sport, než si možná ublížit metodou pokus-omyl.